Zafascynowały Cię miniaturowe drzewka Bonsai? Chciałbyś zająć się uprawą swojej własnej roślinki i być może nawet kupiłeś już prebonsai lub zestaw startowy? W takim razie musisz nauczyć się podstawowych technik formowania rośliny, tak aby drzewko osiągnęło wymagany przez Ciebie kształt i rozmiary. Należą do nich przede wszystkim przycinanie i drutowanie. Co warto wiedzieć o tych niezbędnych czynnościach?

Techniki formowania Bonsai

Formowanie bonsai to niemałe wyzwanie, które wymaga podstawowej wiedzy oraz nieco cierpliwości. Najważniejszą techniką, którą trzeba opanować jest przycinanie. To właśnie odpowiednie cięcie rośliny, nadaje jej pożądany, miniaturowy kształt. Celem tworzenia Bonsai jest uzyskanie takiej rośliny, która w jak największym stopniu będzie przypominać drzewko, występujące w naturze. Najlepszym okresem na podcinanie drzewka jest wiosna i lato – w tym czasie można się zdecydować nawet na większe cięcia. W tym celu sprawdzą się ostre kleszcze – szczególnie podczas skracania grubszych gałęzi. Warto postawić na porządne narzędzia, ponieważ rany goją się wtedy znacznie lepiej niż te spowodowane zwykłym sekatorem. W jaki sposób podcinać drzewko? Nie da się dokładnie wskazać, jakie gałęzie należy przyciąć w konkretnym momencie. Dobrym pomysłem może być obserwowanie już uformowanych drzewek, które staną się źródłem inspiracji. Można jednak się kierować kilkoma prostymi zasadami – na przykład, gałęzie powinno być wycięte, jeżeli się wykrzywiają i skręcają w nienaturalny sposób, w pobliżu wierzchołka wyrastają nieproporcjonalnie grube gałęzie lub też, jeżeli dwie gałęzie występują na tej samej wysokości.

Drutowanie Bonsai – co warto wiedzieć?

Ważną techniką kształtowania drzewek Bonsai jest nie tylko podcinanie, ale też drutowanie. Wykonuje się to poprzez owijanie gałęzi drutem wykonanym z aluminium, który pokryty jest tlenkiem glinu – niekiedy również wyżarzonym drutem miedziany. Jest on na tyle elastyczny, że można go swobodnie wygiąć oraz ukształtować. Drutować drzewko można przez cały rok, jednak drut powinien być zdjęty po kilku miesiącach – głównie wtedy, gdy zacznie wrastać w gałęzie.

Więcej na: www.bonsaiogrodowe.pl