Aranżacja sypialni na poddaszu jest dosyć dużym wyzwaniem. Największym problemem są skosy, przez które pomieszczenie to, staje się nieukładne i mało funkcjonalne. Rozwiązanie takie ma jednak i sporo zalet. Przede wszystkim, taka sypialnia potrafi być bardzo przytulna i komfortowa. Jeżeli znajdują się w niej okna dachowe, jest doskonale doświetlona i w efekcie, przebywanie w niej sprawia przyjemność. Dowiedz się, jak zaaranżować sypialnie na poddaszu.

Sypialnia na poddaszu – od czego zacząć?

Ograniczona ilość miejsca w pomieszczeniach na poddaszu sprawia, że należy bardzo dobrze przemyśleć ułożenie mebli. Wbrew pozorom, w miejscu tym z powodzeniem zmieści się nie tylko łóżko, ale też pojemna szafa, biurko lub toaletka oraz komoda. W najniższym miejscu, czyli pod samym skosem możesz ustawić łóżko – dostęp do niego będzie wtedy komfortowo i doskonale wykorzystasz tą trudną do aranżacji przestrzeń. Obok łóżka zmieszczą się jeszcze dwie szafki nocne. Jedną wadą tego rozwiązania jest to, że musisz zrezygnować z wezgłowia – w miejscu tym możesz jednak ułożyć dwie duże poduszki, dzięki czemu cała aranżacja i tak będzie prezentować się atrakcyjnie. Jeśli chodzi o szafę, to najlepiej postawić na modele na wymiar. Każde poddasze różni się od siebie wymiarami oraz ułożeniem, dlatego bardzo trudno byłoby wybrać gotowy mebel, który akurat wpasuje się we wnękę, dzięki czemu dobrze wykorzystasz każdy metr kwadratowy pomieszczenia.

Co zrobić, aby sypialnia na poddaszu była przytulna?

Sypialnia to jedno z najbardziej prywatnych pomieszczeń w całym domu. Aby domownicy czuli się w niej komfortowo, należy więc zadbać o intymny nastrój. Jak to zrobić? Jeżeli znajduje się w niej okno, należy zadbać o dopasowane zasłony. Co ciekawe, na rynku dostępne są rolety, które z powodzeniem można zamontować nawet na oknie dachowym. Rozwiązanie takie uchroni domowników nie tylko przed spojrzeniami sąsiadów, ale też zapewni komfortowy sen w nocy. Jeżeli postawisz na rolety przyciemniające światło księżyca ani lamp ulicznych nie będzie dostawać się do pomieszczenia, dzięki czemu sen będzie przebiegał bez żadnych zakłóceń. Jeżeli lubisz oryginalne aranżacje, możesz nieco zaszaleć i pomalować skos na wyróżniający się kolor – na przykład kontrastujący z resztą pokoju. Alternatywą dla zwykłej farby jest tapeta lub coraz modniejsza w ostatnich czasach fototapeta 3D przedstawiająca malownicze pejzaże lub zatłoczone ulice wielkich miast.