O sprayach do dywanów krążą różne opinie. Z jednej strony słychać, że ”usuwają zabrudzenia 5x skuteczniej niż samo odkurzanie”, „przywracają doskonały wygląd dywanom”, z drugiej, że taka metoda prania jest nieskuteczna i szkodliwa, ponieważ „większość zabrudzeń pozostaje we wnętrzu tkaniny, a niewypłukane osady środka chemicznego mogą działać drażniąco na skórę domowników (szczególnie małych dzieci) oraz powodować ponowne przyśpieszone brudzenie się dywanu”. Jak to naprawdę jest z piankami do dywanów – działają czy nie?

Jak działa spray do czyszczenia dywanów?

Wytworzona pod ciśnieniem piana, rozpylona na powierzchni dywanu wnika w strukturę jego włókien. Aktywne środki piorące powodują rozpuszczanie zabrudzeń poprzez odseparowanie ich od włókien i  „uwięzienie” w tworzących się na etapie schnięcia kryształkach. Po wyschnięciu tkaniny, kryształki z zabrudzeniami należy niezwłocznie usunąć np. odkurzając dywan.

Czy spray do czyszczenia dywanów działa?

Choć efektywność pianek jest dyskusyjna, są to środki, które działają. By jednak cieszyć się dobrym wynikiem zastosowanej metody, warto wiedzieć, że:

  • podstawą jest dobór odpowiedniej chemii do rodzaju tkaniny i zabrudzeń – nie wszystkie środki chemiczne nadają się do każdej tkaniny i nie wszystkie środki chemiczne poradzą sobie np. Z zaschniętymi plamami; warto sugerować się wskazaniami producentów,
  • bardzo ważna jest metoda użycia – większość producentów zaleca, by przed użyciem spray mocno wstrząsnąć, następnie rozpylić go na docelowej powierzchni, rozprowadzić pianę kolistymi ruchami za pomocą gąbki lub szmatki, pozostawić do wyschnięcia, a następnie odkurzyć.

Spray do czyszczenia działa – to skuteczny sposób na pozbycie się plam, przywrócenie ładnego wyglądu i świeżego zapachu. Warto pamiętać jeszcze o tym, że przy większych powierzchniach czyszczenie sprayem trzeba prowadzić etapami, przy mocnych zabrudzeniach trzeba powtórzyć, a gdy dywan jest naprawdę silnie zabrudzony, czyszczenie sprayem może być wstępnym etapem do prania na mokro.