Chcesz kupić nowe łóżko do sypialni? Dobór odpowiedniego materaca to wtedy kluczowa sprawa, ale dodatkowo warto także zwrócić uwagę na rozmiar łóżka, ponieważ ten parametr także posiada duże znaczenie dla komfortu snu. Jaki rozmiar łóżka będzie najlepszy?

Łóżka oferowane są obecnie w różnych rozmiarach, co powoduje, że można dopasować je indywidualnie do konkretnych potrzeb i wymagań, w tym do liczby użytkowników czy dostępnej przestrzeni w sypialni.

Rozmiary łóżek dostępnych w sprzedaży

Szeroka gama rozmiarów łóżek w sklepach może zakręcić w głowie, ale dzięki temu każdy klient poszukujący komfortowego snu może wybrać dla siebie odpowiedni model.

Standardowe rozmiary łóżek:

  • 80 x 200 cm
  • 90 x 200 cm
  • 120 x 200 cm
  • 140 x 200 cm
  • 160 x 200 cm
  • 180 x 200 cm
  • 200 x 200 cm

Dla jednej osoby rekomendowane są łóżka o szerokościach 80, 90 oraz 120 cm, natomiast dla dwóch osób te o szerokościach od 120 do 200 cm.

Generalnie, im większa szerokość łóżka, tym sen będzie komfortowy, ale warto pamiętać o tym, że będzie to także wyższy wydatek, zwłaszcza wtedy, gdy szukamy wysokiej klasy materaca – ich cena zależy od rozmiaru.

Jak wybrać najlepszy rozmiar łóżka dla siebie?

Dobór właściwego rozmiaru łóżka jest kwestią indywidualną, ale, jak wspomnieliśmy wcześniej, warto postawić na większe łóżko wtedy, gdy jest to możliwe. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy mają korzystać z niego dwie osoby jednocześnie – wtedy każda z nich będzie mogła korzystać z niego w pełni komfortowo.

Oczywiście, należy też zmierzyć ramę łóżka – nie materac, aby dopasować ją do konkretnego miejsca, w którym ma być ustawiona. To często popełniany błąd, który może sporo kosztować, gdy łóżko kupowane jest to małej, ciasnej sypialni. Należy też wziąć poprawkę na odległość łóżka od ścian – nie powinno być do nich maksymalnie dociśnięte.

Istnieje także możliwość zamówienia łóżek na wymiar, dzięki czemu można dopasować je do konkretnych potrzeb. Wybrane firmy wykonują także materace na wymiar, które można dopasować wtedy do ramy łóżka.