Chronią przed wzrokiem ciekawskich, ograniczają dostęp światła do pokojów, a także są estetycznym dodatkiem – rolety wewnętrzne są obecnie najbardziej popularnym produktem montowanym na oknach. W sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę różnych produktów, dlatego możemy dopasować je indywidualnie do swoich potrzeb i gustu, by uzyskać w pełni odpowiadający nam efekt.

Rolety wewnętrzne zakupimy dzisiaj w kilku różnych wariantach konstrukcyjnych. Najtańsze z nich to mini rolety, które składają się z wałka z nawiniętą na nim trwałą tkaniną, którą możemy podnosić i opuszczać łańcuszkiem. Po bokach mini rolety mają najczęściej żyłkowe prowadnice, które zapobiegają uderzaniu rolety o prowadnice przy otwartym oknie oraz jej odstawaniu przy uchyleniu okna. W sprzedaży dostępne są też rolety w zabezpieczających tkaninę kasetach i z bocznymi prowadnicami, możemy też kupić rolety w formie plis czy rolety dzień-noc Łódź.

Gotowe czy na wymiar?

Jeżeli chcemy zdecydować się na montaż rolet wewnętrznych w domu, przede wszystkim musimy zdecydować, czy chcemy kupić modele gotowe czy też na wymiar. Rolety gotowe znajdziemy przede wszystkim w sklepach z wyposażeniem wnętrz, także w sklepach internetowych. Są przystosowane do standardowych wymiarów okien, dlatego w większości przypadków możemy je dopasować. Do wyboru mamy zwykle podstawowe kolory jednolite oraz niewielką liczbę wzorów.

Gdy zależy nam na idealnym dopasowaniu, zarówno pod względem wzornictwa, jak i wymiarów, najlepiej udać się do firmy, która zajmuje się produkcją rolet na wymiar. Tego rodzaju oferty znajdziemy obecnie praktycznie w każdym większym mieście. Pracownicy firmy mogą przyjechać na miejsce i pobrać wymiary, a także zaprezentować dostępne materiały na rolety, ale również możemy spisać wymiary okien sami i udać się do siedziby firmy, by tam złożyć swoje zamówienie.

Jak zamontować rolety wewnętrzne?

Istnieje kilka sposobów montażu rolet okiennych – mogą być one zamontowane na każdym typie okna, na przykład PCV, drewnianym, aluminiowym. Aktualnie najczęściej wybierane są systemy montażu z nakładkami. Wtedy montaż odbywa się bezawaryjnie na skrzydle okiennym, dlatego nie ma potrzeby wiercenia żadnych otworów. To najlepsze rozwiązanie, gdy okno jest na gwarancji oraz nie chcemy zmniejszać parametrów izolacyjnych skrzydła okiennego. Uchwyty mają uniwersalny wymiar, dlatego pasują na każde okno. Oczywiście, istnieje także możliwość zamontowania rolety do skrzydła, do ściany lub do sufitu w zależności od modelu, z którym mamy do czynienia.

W związku z tym samodzielny montaż rolet nie powinien nam sprawić żadnych trudności, jeżeli zdecydujemy się na uchwyty bezinwazyjne. Wraz z roletą dostaniemy wtedy wszystkie potrzebne elementy, a także instrukcję obsługi, jak wykonać montaż. Zwykle czas montażu jednej rolety to około 10 minut wraz z wyregulowaniem. Gdy jednak firma produkująca rolety oferuje darmowy montaż, w takim przypadku nie musimy już samodzielnie przeznaczać czasu na prace. Wszystkim zajmą się wtedy fachowcy.