Podobnie jak dekoracja wnętrza musi być przemyślana, aby pomieszczenie było funkcjonalne, tak i kwestia oświetlenia nie może być pozostawiona przypadkowi. Minęły już czasy, gdy w pomieszczeniu znajdował się pojedynczy żyrandol stanowiący jedyne źródło światło. Obecnie coraz więcej osób jest świadomych, że w domu warto zastosować kilka różnych rodzajów oświetlenia. Jeśli właśnie jesteś na etapie aranżowania wnętrza, z pewnością przydadzą Ci się poniższe rady.

Rodzaje światła w domu

Wyróżnić można 3 główne rodzaje oświetlenia we wnętrzu. Aby pomieszczenie było funkcjonalne, wygodne oraz estetyczne warto zastosować wszystkie jego rodzaje. Pierwszym i najważniejszym jest oświetlenie ogólne – umieszczone jest w jego centralnym miejscu. Najczęściej przyjmuje formę wiszącego żyrandolu lub plafonów umieszczonych na suficie. Włącza się je przełącznikiem, który znajduje się przy wejściu do pomieszczenia. Ten rodzaj światła stosuje się, aby równomiernie oświetlić pokój, co pozwala na wykonywanie codziennych obowiązków. Jego moc powinna być dostosowana do przeznaczenia i wielkości pomieszczenia – na przykład w kuchni lub w biurze poleca się zamontować lampę o większej mocy, natomiast w łazience czy sypialni światło może być bardziej subtelne.

Światło funkcyjne i dekoracyjne

Oprócz światła ogólnego, które jest obowiązkowe w każdym pomieszczeniu, warto też postawić na oświetlenie funkcyjne, nazywane też użytkowym. Jego celem jest doświetlenie konkretnego fragmentu mieszkania, co pozwala na wykonywanie bardziej skoncentrowanej czynności. Oświetlenie takie sprawdzi się przy biurku do czytania lub pracy na komputerze. Można zamontować je też w kuchni nad blatami lub w łazience nad lustrem, dzięki czemu ułatwi wykonywanie makijażu. Zazwyczaj jest to intensywny strumień światła, skierowany w konkretnym kierunku. Ostatnim rodzajem oświetlenia jest dekoracyjne – jego zadaniem jest głównie stworzenie w pomieszczeniu miłej i przyjemnej atmosfery. Może to być ozdobny kinkiet umieszczony na ścianie czy lampa stołowa wyposażona w ażurowy abażur.