Wybór odpowiednich lamp do sypialni posiada wbrew pozorom bardzo duże znaczenie. Jakie lampy najlepiej sprawdzają się w tym pokoju? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Światło w sypialni pełni różne funkcje. Nie tylko ma za zadanie oświetlać całe wnętrze, ale również tworzyć przytulny klimat sprzyjający komfortowemu zasypianiu. Powinno być też praktyczne, by można było łatwo skorzystać z niego w nocy lub podczas ciemnego poranka.

Lampy sypialniane – rodzaje

Lampy przeznaczone do sypialni można podzielić na różne kategorie, dlatego też przy poszukiwaniu właściwych artykułów oświetleniowych warto wziąć pod uwagę wszystkie z nich.

Główne rodzaje lamp do sypialni:

  • lampa sufitowa – może być wisząca albo płaska, czyli plafon – ma na celu ogólne oświetlenie całego pomieszczenia, dlatego powinna dawać dosyć mocne światło
  • lampka nocna – sypialniana klasyka, lampa umieszczana jest przy łóżku, ale niekoniecznie musi być stojąca – może być to także lampa ścienna, czyli kinkiet, lampa stojąca podłogowa, a nawet lampa wisząca, która jest nisko zwieszona przy łóżku
  • lampa dekoracyjna – w sypialni można także zastosować lampy dekoracyjne, na przykład stojące – stolikowe, podłogowe, dekoracyjne girlandy świetlne

Warto także zaznaczyć, że do sypialni coraz częściej wybierane są także lampy do sypialni ledowe, w tym w formie oczek oraz pasków LED, które pozwalają na stworzenie indywidualnych kompozycji świetlnych. Oświetlenie to może być używane również do podświetlania mebli sypialnianych, na przykład do wnętrza szafy ubraniowej.

Lampy do sypialni – co wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej lampy do sypialni warto kierować się zarówno estetyką, jak również funkcjonalnością oświetlenia sypialnianego.

Najważniejsze to wybranie więcej niż jednego punktu świetlnego, czyli sama lampa sufitowa w sypialni to za mało, aby można było komfortowo z niej korzystać. Dodatkowe lampki powinny być w zasięgu ręki, aby można było łatwo sterować nimi z łóżka.

Warto także pamiętać o tym, że do sypialni rekomendowane są lampy z ciepłym światłem, które tworzy przytulne przestrzenie i sprzyja wypoczynkowi.