Rama obrazu pełni bardzo ważną rolę – nie tylko zabezpiecza dzieło przed czynnikami zewnętrznymi, ale również jest w stanie nadać mu jeszcze piękniejszy wygląd. Aktualnie do wyboru mamy szeroką gamę gotowych ramek do obrazów, ale możemy też zdecydować się na zamówienie jej u ramiarza. Na co warto się zdecydować?

Obrazy wiszą w wielu polskich domach. Niektóre z nich są ważnymi pamiątkami, inne pełnią rolę estetyczną. Coraz więcej osób decyduje się również na inwestowanie w sztukę, dlatego obrazy są wtedy pewnego rodzaju lokatą pieniędzy.

Aby obraz mógł zawisnąć na ścianie, powinien posiadać ramę, która sprawi, że będzie on odpowiednio napięty i sztywny. Rama pozwala także na ochronę obrazu przed uszkodzeniami oraz sprawia, że może on wyglądać jeszcze bardziej efektownie. Jak zatem dobrać najlepszą ramę?

Gotowe ramki do obrazów

Obecnie znajdziemy je w sklepach w bardzo szerokim asortymencie i możemy dopasować je indywidualnie do obrazu oraz do aranżacji wnętrza. Takie ramki do obrazów najczęściej wykonuje się z drewna naturalnego, które może być pokrywane tylko lakierami albo malowane na różne kolory i wykańczane różnymi technikami, na przykład postarzającymi.

Oprócz drewnianych ramek do wyboru mamy również te wykonane z tworzyw sztucznych oraz metalu, na przykład lekkiego i wytrzymałego aluminium odpornego na korodowanie.

Do dyspozycji mamy szeroką gamę formatów i wymiarów ramek, dlatego można dopasować je do wielu obrazów. Możemy też zdecydować się na ramkę z passe-partout, czyli ze specjalną ramką kartonową wewnątrz.

Ramki do obrazów na zamówienie

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie znaleźć gotowej ramki do obrazów w określonym kształcie albo rozmiarze, warto sprawdzić oferty u ramiarzy, czyli u rzemieślników zajmujących się oprawą obrazów, grafik, zdjęć.

Do dyspozycji mamy wtedy o wiele więcej wzorów, a obraz może być oprawiony estetycznie niezależnie od tego, jaki ma kształt i wymiar. Co więcej, ramiarz może dodatkowo zabezpieczyć obraz, na przykład szkłem, pleksi czy też odpowiednimi plecami umieszczonymi za nim dla dodatkowej ochrony.