Podłogi drewniane zachwycają swoim niebanalnym wyglądem, a przy tym są także bardzo trwałe i wytrzymałe. Wymagają jednak systematycznej pielęgnacji i specjalnego czyszczenia, aby prezentować się pięknie i służyć na lata. O czym należy wtedy pamiętać?

 

Dzisiaj podłogi drewniane nadal cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Drewno to materiał naturalny, przyjemny w dotyku, dobrze izoluje, a także ma szereg innych zalet. Możemy zdecydować się na podłogę z drewna rodzimego, na przykład dębową czy sosnową, ale możemy też wybrać podłogi z drewna egzotycznego – tekowego, meranti czy wenge.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup podłogi drewnianej, powinniśmy pamiętać o tym, że będzie ona wymagała od nas specjalnego postępowania. Jak czyścić i pielęgnować podłogi z drewna naturalnego?

Czyszczenie podłogi drewnianej

Aby podłoga drewniana wyglądała schludnie każdego dnia, powinniśmy ją regularnie zamiatać i odkurzać. Gdy wybieramy odkurzanie, najlepiej stosować szczotki z włosiem, aby nie spowodować zarysowań na strukturze drewna.

Gdy na podłodze pojawią się plamy, należy usunąć je jak najszybciej. W tym celu warto zastosować specjalne detergenty przeznaczone do drewna. Należy stosować je także do mycia podłóg. Zawarte w nich naturalne olejki i woski pielęgnują podłogę i zapobiegają jej szybszemu niszczeniu.

Do mycia podłogi z drewna najlepiej zastosować mopy lub ściereczki z mikrofibry i dokładnie odciskać z nich nadmiar wody. Zbyt duża wilgoć nie służy drewnu i może spowodować jego wypaczenie.

Pielęgnacja podłogi drewnianej

Aby podłoga drewniana prezentowała się jeszcze lepiej, powinna być poddawana dodatkowym czynnościom pielęgnacyjnym.

Podłogę można poddawać pastowaniu – wówczas pasta powoduje wzmocnienie drewna i chroni go lepiej przed czynnikami niszczącymi. Aktualnie do wyboru mamy także wygodne pasty do podłogi w płynie, które stosuje się jak środki myjące – nakładamy je na nawierzchnię ściereczką albo mopem.

Gdy podłoga poddana była olejowaniu, powinniśmy także systematycznie nakładać nowe warstwy oleju. Zaleca się, by robić to raz na pół roku. Podłogi lakierowane wymagają kolejnego lakierowania dopiero po 5-10 latach. Po tym czasie powinniśmy także poddać podłogę cyklinowaniu, gdy nie wygląda już dobrze. Wtedy usuniemy z niej rysy i innego rodzaju uszkodzenia, aby odsłonić naturalne piękno drewna.