Szlifowanie metali jest bardzo ważną czynnością – to dzięki niemu są one gładko wykończone i przyjemne w dotyku, a bardzo często przeprowadzenie tego procesu jest niezbędne do prowadzenia dalszych prac, włącznie z dopasowywaniem i montowaniem obrabianego elementu. Jednak samo szlifowanie również wykorzystuje kilka metod, w zależności od obrabianego metalu i oczekiwanego efektu. Jakie są najpopularniejsze sposoby?

Szlifierki – różne, w zależności od materiału

Szlifierki to podstawowe narzędzia stosowane przy obróbce metali – kątowa, mimośrodowa, oscylacyjna, stołowa czy taśmowa to najczęściej wykorzystywane maszyny. Szlifierka mimośrodowa i oscylacyjna znajdują zastosowanie przede wszystkim przy szlifowaniu płaskich i dużych powierzchni. Są to również bardzo wydajne maszyny, dzięki czemu nawet szlifowanie metali o dużych powierzchniach nie powinno okazać się zbyt czasochłonne. Popularne szlifierki kątowe są znacznie częściej spotykane w przydomowych warsztatach, gdzie wykorzystywane są przede wszystkim do cięcia metali, aczkolwiek po założeniu odpowiednio grubych tarcz (pow. 6 mm) doskonale sprawdzają się w szlifowaniu, zwłaszcza zakamarków i trudniej dostępnych miejsc. Szlifierki stołowe z kolei idealnie sprawdzą się w przypadku potrzeby szlifowania niewielkich elementów – szlifierka pewnie utrzymuje się w swoim miejscu, operator może swobodnie manipulować obrabianym materiałem. Szlifierki taśmowe są z kolei najczęściej wykorzystywane przy pracach na dużą skalę, np. w zakładach przemysłowych.

Wiertarki z tarczami – czy to rozwiązanie godne uwagi?

Na rynku nie brakuje rozwiązań powstałych z myślą o umożliwieniu wykorzystania wiertarek do szlifowania – rozmaitych tarcz, kamieni czy szczotek. Nie jest to jednak najlepsza ani najbezpieczniejsza możliwość – praca odbywa się pod innym kątem, co zwiększa prawdopodobieństwo wyrwania pracującej wiertarki z ręki, pochwycenia materiału czy wyrządzenia innych szkód. Wiertarki są również słabsze (inne przełożenia) i cięższe niż przeznaczone do tego celu szlifierki.

Odpowiednio dobrana metoda szlifowania pozwoli na osiągnięcie doskonałych rezultatów bez nadmiernego wysiłku i w sposób dokładny i fachowy. Przed rozpoczęciem prac warto więc zapoznać się z charakterystyką posiadanego narzędzia i wymaganiami stawianymi przez metal, który będziemy obrabiać.