Lustra znajdują się niemal w każdym domu – trudno wyobrazić sobie bez niego łazienkę czy przedpokój. Jednak coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że potrafią one pełnić nie tylko ważną funkcję, ale też stanowić atrakcyjną ozdobę wnętrza. Coraz więcej projektantów specjalizujących się w aranżacji pomieszczeń stawia na duże ilości luster w domu. Jakie zalety ma takie rozwiązanie oraz czy sprawdzi się w Twoim przypadku?

Lustra w domu – jakie mają zalety?

Są pomieszczenia w domu, które nie wyobrażamy sobie bez lustra – ubieranie się czy poranna toaleta bez tego ważnego elementu byłaby praktycznie niemożliwa. Jednak lustra z powodzeniem mogą być wykorzystywane również w innych częściach mieszkania. W jakim celu? Za ich pomocą można w mistrzowski sposób optycznie powiększyć przestrzeń. Narzekasz na mały przedpokój czy łazienkę? Postaw na ogromne lustro, dzięki któremu pomieszczenie to od razu stanie się o wiele bardziej przestronne. Zaletą takiego rozwiązania jest również doświetlenie wnętrza. Wystarczy umieścić sporych rozmiarów lustro naprzeciwko drzwi czy okna, aby cały pokój był o wiele jaśniejszy. Najlepszym rozwiązaniem są modele od podłogi do sufitu. Natomiast w łazienkach można postawić na pasy luster, umieszczone na dwóch sąsiednich stronach – w ten sposób można uzyskać efekt podwojenia przestrzeni. Dodatkowo elementy te mogą znaleźć się na szafkach łazienkowych. W kuchni doskonałym pomysłem jest umieszczenie długiego lustra ponad linią blatu – nie tylko podkreśli to charakter pokoju, ale dzięki temu, że będzie odbijać światło żyrandola, rozjaśni wnętrze.

Jakie lustro wybrać?

Lustra mogą mieć różne kształty, ramy oraz kolory. Różnią się też jakością oraz grubością szkła. Do pomieszczeń w typie vintage sprawdzą się modele barwione na brązowo lub grafitowo. Chociaż odbijają mniej światła i ich główną cechą nie jest funkcjonalność, stosowane są w celu ozdoby wnętrza. Wybierając lustra do domowego użytku warto zdecydować się na modele podklejone na spodzie folią ochronną, która podtrzyma kawałki lustra w razie jego zbicia, minimalizując ryzyko zranienia.