Istnieje kilka technologii lakierowania, a każdy lakiernik ma swoją ulubioną metodę, do której jest przywiązany. Zazwyczaj jednak wyróżnić można dwa podstawowe sposoby lakierowania – na sucho oraz na mokro. Dużym zainteresowaniem już od wielu lat cieszy się zwłaszcza ta druga. Dlaczego oraz na czym tak dokładnie polega? Zapraszamy do artykułu?

Lakierowane na mokro – co powinieneś wiedzieć?

Lakierowanie na mokro najbardziej sprawdzi się przy stosunkowo nowych elementach lub używanych, jednak tylko jeżeli są w dobrym stanie. Najważniejsze jest to, aby nie było potrzeby używania szpachli. Podczas tego procesu, poszczególne warstwy nie są szlifowane, ale kładzione na siebie w niewielkich odstępach czasu, zanim ulegną całkowitemu wyschnięciu. Lakiernia mokra – tam wiele czynności przebiega podobnie jak w innych typach lakierowania. Pierwszym krokiem jest staranne odtłuszczenie powierzchni – w tym celu używa się specjalnego zmywacza, dostosowanego do lakieru, który będzie użyty. Warto pamiętać, że każdy producent sprzedaje zarówno lakiery, jak i zmywacze oraz najlepiej nie mieszać produktów różnych marek. Nie należy też używać benzyny ekstrakcyjnej czy rozpuszczalnika do odtłuszczenia powierzchni, co może negatywnie wpłynąć na efekt końcowy.

Lakierowanie na mokro – jak przebiega?

Jeżeli powierzchnia zostanie prawidłowo odtłuszczona, można przystąpić do położenia pierwszej warstwy lakieru, jest to tzw. warstwa kataforezy, która odpowiada za odporność korozyjną. W trakcie tego procesu lakierowany element jest podłączony do prądu, a następnie zanurzany w farbie. Następnie trzeba go przetrzeć na sucho papierem ściernym – można to zrobić maszynowo lub ręcznie. Po 15-20 minutach można przystąpić do kolejnej warstwy, czyli podkładowej – najlepiej nanieść ją podwójnie z kilkuminutowym odstępem. Ostatnim krokiem jest nałożenie lakieru bazowego, który będzie dopasowany do reszty elementów – zanim wyschnie on do końca, nakłada się jeszcze lakier bezbarwny, także w dwóch warstwach. Następnie tak przygotowany element zostawia się do całkowitego osuszenia.