Nieprawidłowy poziom wilgotności powietrza utrzymujący się przez dłuższy czas nie jest zdrowy dla człowieka i nie jest także korzystny dla konstrukcji budynków. Właśnie w takich przypadkach stosuje się profesjonalne osuszacze powietrza.

Zbyt wysoki poziom wilgotności w budynkach najczęściej jest konsekwencją błędów popełnionych na etapie ich projektowania oraz wykonawstwa.

Na ogół przyczyną problemu jest wtedy zbyt słaba wentylacja, która nie odprowadza właściwie zużytego powietrza i nie doprowadza powietrza świeżego. Także powodem mogą być zbyt szczelna stolarka okienna i drzwiowa, nieodpowiednia izolacja budynku czy też wcześniejsze zalania i powodzie.

Zbyt wysoki poziom wilgotności we wnętrzach niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji:

  • rozwój pleśni i grzybów na ścianach
  • szybsze namnażanie się chorobotwórczych bakterii, wirusów
  • korodowanie elementów metalowych
  • uszkodzenia elementów wykonanych z drewna, gipsu
  • u ludzi i zwierząt – problemy z układem oddechowym, nadmierne przemęczenie, infekcje skórne
  • zaburzenia w procesach przemysłowych, które wymagają utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza

W takich przypadkach zaleca się podjęcie jak najszybszych działań zmierzających do obniżenia poziomu wilgotności we wnętrzu.

Jak zmniejsza się poziom wilgotności powietrza?

Kluczowe jest znalezienie przyczyny problemu, czyli określenie, dlaczego w danym wnętrzu dochodzi do nadmiaru wilgoci w powietrzu.

Gdy powodem jest niesprawna wentylacja, zaleca się dokonanie jej naprawy albo modernizacji, na przykład przez zastosowanie wentylatorów mechanicznych.

Jeśli doszło do powstania pleśni, także konieczne jest jej usuniecie z użyciem specjalnych środków dezynfekujących.

W wielu przypadkach zaleca się również stosowanie osuszaczy, które pozwalają na aktywne usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza – także w tych środowiskach, gdzie wilgoć występuje stale. Stosuje się wtedy wydajne osuszacze kondensacyjne, których moc dopasowuje się do wielkości pomieszczenia oraz do wymaganej intensywności pracy.