Zabrudzona tapicerka samochodowa nie musi być problemem! W jaki sposób można ją wyczyścić, aby prezentowała się jak nowa?

Tapicerki samochodowe każdego dnia narażone są na zabrudzenie. Wystarczy tylko jeden nieuważny ruch, aby na tapicerce pojawiły się nieestetyczne plamy. Jak można je usunąć?

Metody czyszczenia tapicerki samochodowej

Tapicerka samochodowa może być czyszczona, ale musimy pamiętać o tym, aby dobrać wtedy odpowiednią metodę, aby jednocześnie usunąć zabrudzenia, a przy tym nie dopuścić do uszkodzenia materiału.

Najłatwiej czyści się tapicerki wykonane z tkanin, na przykład z tkanin o splocie płóciennym czy też z tkanin typu Alcantara, która jest rodzajem skóry ekologicznej. Więcej problemów mogą sprawić nam tapicerki ze skóry naturalnej, które wymagają użycia profesjonalnych środków czystości.

Najpopularniejsze metody czyszczenia tapicerki:

  • czyszczenie ręczne – z wykorzystaniem specjalnych sprayów lub środków tworzących pianę, a także gąbek, szczoteczek i ściereczek
  • czyszczenie maszynowe – najczęściej z użyciem odkurzaczy piorących, które stosują metodę prania ekstrakcyjnego

Czyszczenie ręczne najlepiej sprawdza się w przypadku miejscowych zabrudzeń, gdy pozostała część tapicerki nadal jest w dobrym stanie. Z kolei czyszczenie maszynowe – pranie z użyciem odkurzacza piorącego polecane jest wtedy, gdy tapicerka jest już mocniej zabrudzona i wymaga całościowego wyczyszczenia.

Czyszczenie samodzielnie czy czyszczenie na zlecenie?

Jeśli mamy czas oraz odpowiedni sprzęt i detergenty, wówczas najlepiej wyczyścić tapicerkę samodzielnie.

Jeśli jednak chcemy zadbać o to, aby tapicerka była jak nowa, ale nie mamy odkurzacza piorącego, wtedy warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która wykonuje takie właśnie usługi. Cena to wtedy od około 150 do 300 złotych za kompleksowe wypranie całej tapicerki samochodowej.

Zatem jeśli tapicerka w Twoim samochodzie nie prezentuje się już zbyt atrakcyjnie, warto zdecydować się na jej wyczyszczenie. Wtedy cały samochód będzie mógł prezentować się jeszcze lepiej!