Komin nie tylko pełni funkcję praktyczną, odprowadzając spaliny powstałe w kotle. Dodatkowo, może on także być ozdobą na dachu. W jaki sposób można estetyczne wykończyć komin?

Wykończenie komina – trwale i estetyczne

Znajdujący się na dachu budynku komin powinien być zarówno odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, jak również warto zadbać o to, aby był on estetycznym elementem całego budynku, ponieważ jest to element rzucający się od razu w oczy.

Materiały służące do wykończenia komina powinny spełniać odpowiednie wymogi, czyli powinny być trwałe, odporne na wysokie temperatury oraz na ogień. Z drugiej strony mogą być także stylowe. Podpowiadamy, co warto wybrać!

Cegły i klinkier

To aktualnie najbardziej popularna odpowiedź na pytanie, jak estetycznie wykończyć komin na dachu. Cegły oraz płytki klinkierowe, które potrafią je imitować, są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych do wyboru, więc można dopasować je indywidualnie do architektury budynku. Poza estetyką materiały te są także wysoce odporne na czynniki niszczące.

Należy pamiętać o tym, aby do wykończenia komina wykorzystać wtedy odpowiedniej jakości cegły oraz klinkier, które będą cechowały si niską nasiąkliwością.

Tynk

Także komin może być otynkowany. Można nadać mu wtedy taki sam kolor, jak elewacja budynku. W tym celu najczęściej wybiera się tynk cementowy albo tynki cienkowarstwowe. Najlepiej tynk pokryć odpornymi farbami silikonowymi. Do dyspozycji jest wiele ciekawych kolorów, ale najczęściej wybierana jest biel.

Kamienne okładziny

Ciekawym wyborem będą także okładziny kamienne wykonane z naturalnych albo syntetycznych kamieni. Są bardzo estetyczne – nadają kominom rustykalny wygląd. Także są dostępne w różnych kolorach do wyboru.

Blacha

Komin może być też wykończony blachą. W tym celu używa się blach tytanowo-cynkowych, które wyróżniają się wysoką odpornością na rdzewienie. Taki materiał pasuje do nowoczesnych domów jednorodzinnych.

Podsumowując, komin na domu może być wykończony na wiele sposobów – trwale oraz estetycznie!