Odkurzanie to czynność, którą wielu z nas wykonuje prawie codziennie. Bywa mniej lub bardziej uciążliwa, ale nie ma chyba osoby, która czerpie przyjemność z tego obowiązku domowego. Jednak istnieje sposób, by nieco ułatwić sobie tę czynność. Jest nim montaż odkurzacza centralnego.

Odkurzacz centralny to urządzenie złożone z jednostki ssącej, układu rur i gniazd ssących. Rury umieszcza się w ścianach i stropach, łączą one gniazda ssące w pokojach z jednostką centralną, którą zwykle umieszcza się w kotłowni, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. W skład zestawu wchodzi także zewnętrzna, przenośna rura PCV odkurzacza ze szczotką. Podpina się ją do gniazda, co automatycznie uruchamia siłę ssącą jednostki z workiem na kurz. Dodatkowo istnieje możliwość montażu tak zwanych szufelek, czyli przypodłogowych gniazd z odchylanym zamknięciem. Jest to praktyczne rozwiązanie na przykład w kuchni. Wystarczy wtedy zgarnąć okruchy z podłogi szczotką i skierować je w stronę szufelki, unieść listwę (są one przystosowane do tego, by można było je otworzyć jednym ruchem nogi), a cały kurz i brud zostanie zassany.

Odkurzacz centralny charakteryzuje się wygodą użytkowania. Nie trzeba już wozić za sobą ciężkiego odkurzacza, który obija się o ściany przy szarpnięciu. Wystarczy przenieść lekką rurę z jednej części mieszkania do drugiej. Ponadto unikamy nieprzyjemnych zapachów. Powietrze zassane zostaje przefiltrowane i usunięte na zewnątrz domu, w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, które wydalają je z powrotem do wnętrza. Kluczowy jest także fakt, że odkurzacze centralne mają najczęściej znacznie silniejsze silniki, są zatem skuteczniejsze.

Mimo wielu zalet, to rozwiązanie ma również minusy. Najistotniejszym z nich jest to, że w przypadku awarii, naprawa może być problematyczna. Gdy uszkodzone zostają rury, trzeba bowiem kuć ściany. Niektórzy skarżą się również na hałas, ale w rzeczywistości jest on porównywalny z odkurzaczem tradycyjnym.

Odkurzacz centralny to świetna alternatywa dla dotychczasowych urządzeń. Nawet jeśli twoje wnętrze jest już gotowe i wykończone, możesz zdecydować się na tę instalację. Należy wtedy wykuć rowki w ścianach, przeprowadzić rury, a następnie ukryć w dowolny sposób: przez tynkowanie czy stawianie ścianek z karton gipsu.