Przy doborze idealnego materaca warto zwrócić uwagę na to, aby był on dopasowany do sylwetki oraz wagi użytkownika czy użytkowników. Co warto kupić do swojej sypialni?

W sprzedaży można znaleźć obecnie szeroką gamę materaców, które różnią się pomiędzy sobą swoją konstrukcją. To właśnie ona decyduje o ostatecznym komforcie wypoczynku. By rzeczywiście co ranka wstawać wypoczętym, warto wybrać taki materac, który będzie dopasowany do sylwetki i wagi. Należy zatem wziąć pod uwagę twardość oraz materiały zastosowane do jego wykonania.

Rodzaje twardości materacy

Materace można podzielić na cztery główne kategorie pod względem swojej twardości. Takie same oznaczenia stosowane są u praktycznie każdego producenta, co pozwala na łatwiejszy wybór odpowiedniego materaca.

Twardość materacy:

  • H1 – miękki – dla osób o wadze do 60 kg
  • H2 – średnio-miękki – dla osób o wadze 50-80 kg
  • H3 – średnio-twardy – dla osób o wadze 70-110 kg
  • H4 – twardy – dla osób o wadze powyżej 100 kg

Stosowanie zbyt miękkiego materaca dla osoby, która jest cięższa, może powodować jego nadmierne zapadanie się, więc nie zapewni właściwego komfortu snu. Dodatkowo, taki materac szybko się zniszczy. Z kolei za twardy materac może wywołać bóle pleców i mięśni u osób, które są zbyt lekkie – wtedy ich ciało nie zapada się wystarczająco w materacu.

W sprzedaży dostępne są także materace Estella podwójne o różnych twardościach z góry i z dołu oraz po każdym boku, które polecane są dla par.

Dopasowanie materaca do sylwetki

Dodatkowo, materac powinien być także dopasowany do sylwetki. Tutaj, poza ciężarem, ważny jest także wzrost.

Aktualnie w sprzedaży znajduje się wiele materaców strefowych, na przykład kieszeniowych czy piankowych. To materace o różnych twardościach, które tworzone są przez naprzemienne pasy materiałów o innych właściwościach.

Takie materace mogą być bardziej komfortowe niż materace o jednolitej strukturze, ale warto wskazać, że najlepiej nadają się one dla osób o średnim wzroście – 170-180 cm. Osoby niższe i wyższe mogą wtedy nie wysypiać się na nich komfortowo ze względu na niedopasowanie sylwetki do przebiegu pasów o różnych twardościach.