Wydaje Ci się, że kwietniki oraz donice w domu to przestarzały trend, który był modny w czasach młodości naszych babć? Nic bardziej mylnego! Powrót do natury we wnętrzach to hit nadchodzącego sezonu, a motywy roślinne odgrywają w nim bardzo ważną rolę. W nowoczesnych mieszkaniach nie powinno zabraknąć zieleni oraz kwiatów. Dlaczego warto na nie postawić oraz jakie aranżacje, sprawdzą się w Twoim przypadku?

Kwiaty we wnętrzach – czy warto?

Tak naprawdę posiadanie kwiatów we wnętrzu niesie za sobą niezliczoną ilość zalet. Najbardziej oczywistym powodem jest oczywiście upiększenie otoczenia. Ciemno-zielone rośliny lub te z kolorowymi kwiatami potrafią przełamać nudną aranżację i dodać wnętrzu powiewu świeżości. Co więcej, kwiaty mają dobry wpływ na samopoczucie domowników. Obcowanie z przyrodą sprawia, że czujemy się bardziej zadowoleni oraz odczuwamy satysfakcję z życia. Rośliny uczą empatii oraz zmniejszają poziom stresu i niepokoju. Ich pozytywny wpływ na zdrowie przejawia się również w tym, że zwiększają wilgotność powietrza – pomaga to zmniejszyć suchość skóry oraz zapobiega przeziębieniom, kaszlom oraz bólom gardła. Ich kolejną zaletą jest oczyszczanie powietrza – rośliny uwalniają tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla.

Jakie kwiaty do domu wybrać?

Posiadanie kwiatów w domu nie musi kojarzyć Ci się z paprotką umieszczoną na górze meblościanki, jak to często miało miejsce w latach 80’. W obecnych czasach stawia się na modne aranżacje kwiatowe. Niedawno powrócił trend na wysoką roślinność o dużych gabarytach – na przykład rozłożyste palmy. Dużym powodzeniem cieszą się też rośliny orientalne, na przykład pochodzące z Afryki czy Azji. Aby stanowiły prawdziwą dekorację wnętrza, powinny być umieszczone w oryginalnych donicach – doskonałym wyborem są wiklinowe koszyki pełniące role doniczki. Można postawić też na zwykłe plastikowe doniczki, na których zdają się osłonki, wykonane z materiałów takich jak bawełna, len czy juta. Kwiaty mogą być też umieszczone na stojakach – na przykład metalowych lub drewnianych, czy też zawieszone na ozdobnym sznurku.