Naturalny dywan nie ma sobie równych – nie tylko pięknie wygląda, ale ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, np. dywan wełniany uznawany jest za najzdrowszy. Dywany wełniane, zwykle w naturalnych kolorach, nawet jeśli są położone w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu np. sypialnia, ulegają zabrudzeniu kurzem, okruchami, piaskiem, substancjami płynnymi. Jak czyścić wełniany dywan, by przez długi czas cieszył pięknym wyglądem?

Wełniany dywan wymaga starannych zabiegów pielęgnacyjnych i specjalnego traktowania  – pranie całej tkaniny lub punktowe czyszczenie powinno odbywać się według określonych zasad, w przeciwnym wypadku runo ulegnie zmechaceniu i zniszczeniu. Jakimi zasadami należy się kierować?

  1. Wełnianego dywanu nie można czyścić parą wodną.
  2. Woda do czyszczenia powinna mieć letnią temperaturę.
  3. Detergenty do czyszczenia (szampony, koncentraty, odplamiacze) powinny być dedykowane dla prania wełny.
  4. Podczas czyszczenia należy zwilżyć jedynie powierzchnię runa – nie wolno dopuścić do zalania dywanu wodą.
  5. Plamy należy usuwać od zewnątrz do środka zabrudzenia, by nie przeniosło się na większą powierzchnię.

O ile samodzielne usuwanie plam nie stanowi problemu, o tyle samodzielne wypranie całej powierzchni problem może stanowić. Trudno bowiem dobrać „na oko” odpowiednią ilość wody, która odpowiednio nawilży runo, a jednocześnie nie spowoduje przemoknięcia i zniszczenia struktury. Decydując się na czyszczenie całej powierzchni dywanu wełnianego, warto wziąć pod uwagę pranie przy użyciu specjalistycznego sprzętu – odkurzacza piorącego. Wieloetapowy proces czyszczenia, obejmujący m.in. pozbawienie powierzchni wszelkich zanieczyszczeń stałych, rozpuszczanie zabrudzeń, odplamianie i ekstrakcja sprawia, że wełniany dywan zachowuje swój piękny wygląd, pozostaje odświeżony i czysty.  Posiadacze naturalnych dywanów nie powinni także zapominać o regularnym odkurzaniu dywanu szczotką z regulowanym włosiem, a także o raz na jakiś czas wytrzepaniu tkaniny.