Naturalny dywan nie ma sobie równych – nie tylko pięknie wygląda, ale ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, np. dywan wełniany uznawany jest za najzdrowszy. Dywany wełniane, zwykle w naturalnych kolorach, nawet jeśli są położone w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu np. sypialnia, ulegają zabrudzeniu kurzem, okruchami, piaskiem, substancjami płynnymi. Jak czyścić wełniany dywan, by przez długi czas cieszył pięknym wyglądem?
Wełniany dywan wymaga starannych zabiegów pielęgnacyjnych i specjalnego traktowania – pranie całej tkaniny lub punktowe czyszczenie powinno odbywać się według określonych zasad, w przeciwnym wypadku runo ulegnie zmechaceniu i zniszczeniu. Jakimi zasadami należy się kierować?
- Wełnianego dywanu nie można czyścić parą wodną.
- Woda do czyszczenia powinna mieć letnią temperaturę.
- Detergenty do czyszczenia (szampony, koncentraty, odplamiacze) powinny być dedykowane dla prania wełny.
- Podczas czyszczenia należy zwilżyć jedynie powierzchnię runa – nie wolno dopuścić do zalania dywanu wodą.
- Plamy należy usuwać od zewnątrz do środka zabrudzenia, by nie przeniosło się na większą powierzchnię.
O ile samodzielne usuwanie plam nie stanowi problemu, o tyle samodzielne wypranie całej powierzchni problem może stanowić. Trudno bowiem dobrać „na oko” odpowiednią ilość wody, która odpowiednio nawilży runo, a jednocześnie nie spowoduje przemoknięcia i zniszczenia struktury. Decydując się na czyszczenie całej powierzchni dywanu wełnianego, warto wziąć pod uwagę pranie przy użyciu specjalistycznego sprzętu – odkurzacza piorącego. Wieloetapowy proces czyszczenia, obejmujący m.in. pozbawienie powierzchni wszelkich zanieczyszczeń stałych, rozpuszczanie zabrudzeń, odplamianie i ekstrakcja sprawia, że wełniany dywan zachowuje swój piękny wygląd, pozostaje odświeżony i czysty. Posiadacze naturalnych dywanów nie powinni także zapominać o regularnym odkurzaniu dywanu szczotką z regulowanym włosiem, a także o raz na jakiś czas wytrzepaniu tkaniny.