Daleko idący postęp technologiczny dosięgnął także oświetlenia. Wprowadzenie diod LED i miniaturyzacja sterowników urządzeń, które mogą się ze sobą łączyć przez sieć Wi-Fi, umożliwiło stworzenie inteligentnych żarówek. Na czym polega oświetlenie „smart”?

W przestrzeni mieszkalnej znajduje się zazwyczaj wiele źródeł światła. Im większe wnętrze, tym trudniej jest odpowiednio rozplanować włączniki. Dlatego wygodnym rozwiązaniem jest połączenie lamp i diod w system, którym można sterować nawet z poziomu mobilnego. Wybierając żarówkę inteligentną, nie trzeba kuć ścian, by umieszczać w nich podłącza. Wystarczy wkręcić żarówkę, połączyć się z nią telefonem, komputerem lub smartTV lub skonfigurować z routerem. Następnie możemy sterować nią według upodobań.. Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zakupienie kompletu żarówek i sterownika, czyli mostka sieciowego – jest to tak zwany „system startowy”. Istnieje wtedy możliwość grupowania żarówek i tworzenia stref oświetleniowych.

Co jednak tak naprawdę można osiągnąć, montując żarówki smart? Odpowiedź to – praktycznie wszystko, co związane z kontrolą światła. Można zmieniać natężenie i barwę, dostosować je do pory dnia i nocy czy warunków zewnętrznych, ustawić automatyczne włączanie i wyłączanie pojedynczych żarówek lub całych stref. Możliwym jest nawet zmiana kąta padania światła, wymaga to jednak odpowiednich diod. Instalując inteligentne oświetlenie, jesteśmy w stanie zamienić wnętrze w klimatyczną salę kinową lub przestrzeń do nauki jednym kliknięciem. W bardzo prosty sposób  możemy ściemnić lub rozjaśnić pomieszczenie, a nawet włączyć światło kolorowe. Jednym z praktyczniejszych rozwiązań jest zamontowanie inteligentnych żarówek nad schodami, w garażu czy przy bramie wjazdowej. Są to miejsca, w których oświetlenie tradycyjne nie zawsze potrafi sprostać naszym oczekiwaniom.

Inteligentne żarówki to preludium dla popularyzacji zaawansowanych funkcji domu z technologią smart. Jest to rozwiązanie zupełnie nieinwazyjne, nie wymaga wcześniejszych podłączeń, zatem jest polecane dla każdego, kto chce ułatwić sobie życie codzienne.