Przemysł gumowy wykorzystuje rożnego rodzaju produkty bazujące na elastomerach. Wśród nich znajduje się także guma EPDM. Jakie są jej główne właściwości i gdzie znalazła ona swoje zastosowanie?

Elastomery i EPDM

Elastomery to szeroka gama różnych materiałów, które cechują się elastycznością, sprężystością. Chociaż często nazwa ta stosowana jest zamiennie z gumą, to jednak warto pamiętać, że guma jest tylko jednym z typów materiałów zaliczanych do elastomerów.

Jednym z typów elastomerów jest EPDM, a dokładnie kauczuk etylenowo-propylenowo-dienowy. Jest to materiał produkowany syntetycznie, poddawany procesowi usieciowania podczas wulkanizacji.

Guma EPDM jest obecnie bardzo popularna i stosowana w wielu różnych obszarach przemysłu. To głównie zasługa jej korzystnych właściwości, które powodują że może być on używana do produkcji różnych praktycznych elementów.

Właściwości gumy EPDM:

  • szeroki zakres temperatury pracy od -40 stopni C do +110 stopni C, a niekiedy nawet do 150 stopni Celsjusza zależnie od dodatków
  • bardzo dobra zdolność do powrotu do formy po deformacji
  • wysokie właściwości amortyzacyjne
  • odporność na szeroką gamę czynników, w tym wodę i parę wodną, kwasy, zasady, oleje i smary, płyny hydrauliczne, rozpuszczalniki, ozon, promieniowanie ultrafioletowe

Gdzie stosuje się gumy EPDM?

Powyższe właściwości powodują, że gumy EPDM posiadają różnorodne zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu.

Z gum tego typu wytwarza się między innymi materiały dla branży motoryzacyjnej oraz budowniczej, na przykład podkładki, elastyczne podłoża. Wytwarza się z niej też opony, osłony kabli, uszczelki do okien oraz do drzwi samochodów. Dodatkowo, guma EPDM jest powszechnie używana przy produkcji uszczelek okiennych.

Uszczelki wykonane z EPDM mogą posiadać różne kształty i wymiary. Są to między innymi uszczelki profilowane – krawędziowe, oringi, uszczelki płaskie, również płyty gumowe, które przeznaczone są do docinania do pożądanych wymiarów.