Udana aranżacja wnętrza to podstawa, aby było ono funkcjonalne oraz prezentowało się atrakcyjnie. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, o czym świadczy coraz większe zapotrzebowanie na projektantów wnętrz. Jeżeli chcesz, aby Twoje mieszkanie stało się Twoją wizytówką oraz miejscem, gdzie czujesz się bezpiecznie, z pewnością do gustu przypadną Ci poniższe wskazówki dotyczące aranżowania wnętrz dla początkujących.

Dekoracja wnętrz – od czego zacząć?

Zanim zabierzesz się za aranżację wnętrza, powinieneś na samym początku wykonać projekt tego, co chcesz osiągnąć. Dobrze, jeżeli uwzględnia on Twoje wymagania oraz funkcję każdego z pomieszczeń. Dysponujesz w miarę dużą przestrzenią? Postaraj się podzielić dom na strefę publiczną oraz prywatną – dzięki temu, każdy z domowników będzie miał swoje własne miejsce oraz uda Ci się stworzyć także bardziej reprezentacyjną wspólną przestrzeń. Gości najczęściej wita się w przedpokoju – powinien on więc być odpowiednio duży oraz dobrze oświetlony. Strefa wejściowa zazwyczaj świadczy o całym wnętrzu, powinna więc być schludna i czysta. Dobrze jest ograniczyć w niej ilość meble, ale jednocześnie porządna szafa oraz wieszaki na ubrania oraz półki na buty pomogą w zachowaniu porządku. Nie możesz pochwalić się dużym przedpokojem? Postaw na dwa duże lustra powieszone naprzeciw sobie oraz miękkie światło, a przestrzeń ta będzie wydawać się o wiele bardziej przestronna. Dobrym pomysłem jest też użycie innej posadzki w przedpokoju, niż w reszcie domu.

Aranżując wnętrze wykorzystaj światło słoneczne

Aby cieszyć się komfortową i funkcjonalną przestrzenią, należy zadbać o jej odpowiednie oświetlenie. Zawsze najbardziej pożądane jest światło słoneczne – jeżeli istnieje taka możliwość, powinno się wpuścić go do domu w jak największych ilościach. Jak to zrobić? Na przykład poprze zamontowanie wielkoformatowych okien. Nieco prostszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z ciężkich zasłon i rolet. W ostatnich latach modne są bardzo skromne dekoracje okien, dzięki którym do wnętrza wchodzą promienie słoneczne. Niektóre osoby całkiem z nich rezygnują, a inne stawiają na lekkie i jasne zasłonki.