CNC, czyi technologia bazująca na komputerowym sterowaniu urządzeń numerycznych, sukcesywnie podbija kolejne rynki i dziś właściwie niewiele jest zakładów produkcyjnych, które nie korzystałyby z jej osiągnięć. Czym właściwie jest? Jakie kryją się za nią zalety?
CNC – czyli co?
Jedną z najbardziej pożądanych właściwości produkowanych przez zakłady przemysłowe podzespołów i elementów jest dokładność. Najważniejsi na świecie producenci zwykle cechują się wyrobami o perfekcyjnym spasowaniu, w czym właśnie ogromna zasługa sterowanych numerycznie obrabiarek (CNC). Technologia ta jest stosowana w połączeniu z urządzeniami do obróbki skrawaniem i właściwie wykorzystana pozwala na uzyskanie precyzji mierzonej w mikronach. Na czym to polega?
W skrócie na tym, że obrabiarka zostaje uprzednio zaprogramowana, krok po kroku, jakie ruchy powinna wykonać, by przetworzyć dany element w pożądany sposób. Pierwszym krokiem jest sporządzenie na komputerze odpowiedniego projektu, który następnie jest przetwarzany na zapis zrozumiały dla obrabiarki, a następnie wdrażany pod nadzorem operatora. Jego rola jest jednak nieporównanie mniejsza niż osoby obsługującej obrabiarkę manualnie, np. tokarkę czy frezarkę.
Zalety obróbki CNC
Oprócz wymienionej wyżej precyzji obróbki materiału, wykorzystanie CNC niesie za sobą jeszcze inne, wymierne korzyści. Jej zastosowanie pozwala m.in. na wykonywanie bardzo powtarzalnych elementów, co jest szczególnie ważne przy produkcji fabrycznej – producent ma pewność, że cała linia produktu będzie spełniała podobne, bardzo wysokie standardy wykonania. Sterowanie CNC pozwala również na wielokrotne przyspieszenie prac podczas obróbki – raz zaprogramowane urządzenie z dużą szybkością wykonuje zaprogramowane czynności.
Wykorzystanie CNC pozwala więc na znaczne podniesienie wydajności pracowników – bowiem na każdego z nich przypada o wiele więcej wykonanych elementów, mniejszy jest również jego udział podczas pracy, co pozwala na redukcję zagrożenia wypadkiem.