Drzwi wewnętrzne to obowiązkowy element w każdym domu. Do ich wyboru należy podejść bardzo starannie, ponieważ spełniają kilka ważnych funkcji – między innymi dbają o komfort cieplny domowników oraz o ich bezpieczeństwo. Stanowią też wizytówkę danej posesji oraz świadczą o jego właścicielach. Jesteś na etapie projektowania domu i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę kupując drzwi wejściowe? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Drzwi wejściowe – z jakiego materiału powinny być wykonane by były ciepłe?

Na rynku można znaleźć drzwi wejściowe wykonane z wielu różnych materiałów – na przykład z aluminium, stali, PCW lub drewna. Czym charakteryzują się poszczególne modele? Najpopularniejsze są stalowe drzwi wejściowe – ich atutem jest wytrzymałość oraz stosunkowo niska cena. Ich rama zazwyczaj wykonana z drewna i mogą być wykończone okleiną drewnopodobną, dzięki czemu prezentują się estetycznie. Niestety trudno jest je ocieplić i mają wysoki współczynnik przenikania ciepła. Drzwi wejściowe to kolejna interesująca opcja – mają dobre parametry cieplne, są tanie i popularne oraz łatwo je dopasować do każdego wnętrza. Nie zapewniają jednak wysokie poziomu bezpieczeństwa. Nieco droższym produktem są drzwi drewniane – to dobre ciepłe drzwi wejściowe a dodatkowo ich atutem jest elegancki wygląd, wytrzymałość. Bardzo praktycznym jednak też kosztownym wyborem są drzwi aluminiowe.

Pamiętać trzeba też o tym, by wybierać drzwi z odpowiednimi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Trzeba szczególną uwagę zwrócić na zamki do drzwi. Producent Lucznik Lockpol to sprawdzona marka dostarczająca świetne, atestowane zamki do drzwi zewnętrznych, które zabezpieczą twój dom.

Zakup drzwi wejściowych – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując drzwi wejściowe, warto kierować się nie tylko ich wyglądem, ale przede wszystkim wymaganiami technicznymi. Aby zapewniały komfort cieplny, warto dowiedzieć się, czy zostały wyposażone w materiał termoizolacyjny – może to być styropian, pianka poliuretanowa czy wełna mineralna. Pożądane są grube i masywne drzwi wejściowe, których współczynnik ciepła wynosi nie więcej niż 1,5 W/ m2K. Jakie inne czynniki są ważne? Na przykład obecność zabezpieczeń antywłamaniowych oraz to, czy dobrze tłumią hałas. Nie mniej ważny jest ich rozmiar – nie powinny być za małe, tak aby można było wnieść przez nie meble w trakcie urządzenia domu.