Przydomowy ogród jest wspaniałą ozdobą oraz bywa miejscem spotkań towarzyskich oraz rodzinnych. Aby jednak spędzać w nim miło czas, konieczne jest zadbanie o odpowiednią infrastrukturę – przestrzeń, w którym znajdzie się stół oraz krzesła. Idealnie w tym celu sprawdzi się altana ogrodowa – dostępne są konstrukcje różniące się stylem, kształtem oraz wielkością, co sprawia, że każdy znajdźcie dla siebie idealną altanę. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na jej budowę?
Altana ogrodowa – czy warto?
Altana ogrodowa jest w stanie sporo zaoferować swoim użytkownikom, nawet jeżeli nie jest pokaźnych rozmiarów. Przede wszystkim spełnia ona funkcję wypoczynkową – buduje się z celem spędzania w niej wolnego czasu. To doskonałe miejsce, aby cieszyć się aromatyczną kawą o poranku czy też zaprosić większą liczbę gości na weekendowy grill. Koniecznie muszą więc znaleźć się w niej komfortowe meble wypoczynkowe. Altana bez wątpienia jest dekoracją ogrodu – szczególnie, jeżeli umieszczona jest w centralnym punkcie ogrodu oraz utrzymana w konkretnym charakterze, pasującym do domu do domu – na przykład modnym w ostatnio stylu rustykalnym. Dodatkowo może być przyozdobiona roślinami pnącymi. Na tego rodzaju architekturę ogrodową bardzo często decydują się rodzice z dziećmi, ponieważ potrafi to być doskonałe miejsce zabaw dla dzieci. Może w niej znaleźć się huśtawka, skrzynia z zabawkami, a obok piaskownica czy basen.
Altana ogrodowa – co warto wiedzieć o jej budowie
Jesteś zdecydowany na budowę altany w swoim przydomowym ogrodzie, może jednak nasuwać Ci się wiele pytań – na przykład, czy wymaga ona pozwolenia. Wszystko zależy od wielkości konstrukcji. Pozwolenie nie jest wymagane, jeżeli jej łączna powierzchnia nie przekracza 35 m2, a obiekt nie jest wyższy niż 5 m przy stromym dachu dwuspadowym oraz 4 m przy innym dachu. Mimo wszystko, chęć budowy altany powinna być zgłoszona w urzędzie – uważa się, że można przystąpić do pracy po upływie 21 dni od złożenia wniosku, jeżeli w tym czasie nie zostanie wniesiony sprzeciw.